فروشگاه تخصصی تجهیزات صنعتی

گیربکس

نمایش 12 20 24

قیمت خرید گیربکس حلزونی | مرجع فروش گیربکس حلزونی مکعبی (9)

گیربکس آویز یا شافت موازی (7)

گیربکس خورشیدی (7)

گیربکس دور متغیر (4)

گیربکس سایکلو (1)

گیربکس صنعتی (5)

گیربکس کرانویل یا شافت بغل (9)

گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم (9)

خرید گیربکس

گیربکس یک وسیله مکانیکی است که برای افزایش گشتاور خروجی یا تغییر سرعت (RPM) یک موتور استفاده می شود. شافت موتور به انتهای گیربکس وصل شده و از طریق پیکربندی داخلی چرخ دنده های گیربکس ، گشتاور خروجی و سرعت مشخصی را که با توجه به دنده تعیین می شود ، فراهم می کند.

مشخصات فیزیکی گیربکس

اجزای بدنی گیربکس ها از یک نوع گیربکس به دیگری متفاوت است، همچنین تفاوت هایی بین تولید کنندگان وجود دارد. بیشتر گیربکس ها از مواد فولادی مانند آهن، آلومینیوم و برنج ساخته می شوند. به غیر از مواد اولیه مورد استفاده ، جهت یابی دندان های گیربکس نقش اساسی در کارایی کلی، گشتاور و سرعت سیستم دارد. از گیربکس های با شافت مستقیم معمولاً در برنامه های کم سرعت استفاده می شود. این گیربکس ها می توانند پر سر و صدا باشند و ممکن است از راندمان کلی پایین تری برخوردار باشند. گیربکس های شافت عمودی مانند گیربکس های حلزونی (در ادامه درباره انواع گیربکس بیشتر توضیح داده خواهد شد) معمولاً در برنامه های پر سرعت استفاده می شوند. این گیربکس ها نسبت به گیربکس های شافت مستقیم از صدای کمتری برخوردار هستند و این ممکن است باعث بهبود کارایی کلی آنها شود.

اجزا اصلی یا مشترک بین تمامی گیربکس ها

چرخدنده : اصلی ترین جزء هر گیربکس که بسته به نوع گیربکس شکل و جنس آن ها متفاوت می باشد.
پوسته گیربکس : محفظه قرارگیری چرخدنده ها در داخل گیربکس که معمولاً از جنس چدن ساخته می شود.
شافت های ورودی و خروجی : از جنس فولاد جهت ایجاد ارتباط با سایر تجهیزات صنعتی
بیرینگ یا یاتاقان : وظیفه تحمل بارهای اطراف شافت های گیربکس با یاتاقان ها می باشد.
کاسه نمد : وظیفه ایزوله کردن داخل محفظه گیربکس ها برای عدم ورود گرد و غار و همچنین عدم خروج روغن از داخل پوسته گیربکس برعهده کاسه نمد می باشد.
درپوش کنترل روغن و بازبینی : از نام این قطعه مشخص می باشد جهت تنظیم روغن داخل گیربکس از این درپوش استفاده می شود.

تقسیم بندی کلی گیربکس

گیربکس افزاینده

گیربکس های افزاینده گشتاور را کاهش می دهند. کاهش گشتاور موجب بالا رفتن سرعت می شود.

گیربکس کاهنده

گیربکس های کاهنده با افزایش گشتاور موجب کاهش سرعت می شوند

قیمت انواع گیربکس

گیربکس ها از نظر کاربرد در صنعت طراحی های مختلفی شده اند . شرکت های سازنده گیربکس ها در برخی مدل ها  طرح های نسبتا مشابهی ساخته اند. برخی از گیربکس های صنعتی عبارتند از:

انواع گیربکس

گیربکس های صنعتی انواع مختلفی دارند و در بازار به نام های گوناگونی شناخته می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

1. گیربکس حلزونی (Worm Gearbox)

گیربکس حلزونی یا مکعبی متشکل از یک ماردون فولادی که سخت کاری پیوسته شده و سنگ خورده است و یک چرخدنده حلزونی از جنس غالبا برنز ریخته گری شده است. گیربکس حلزونی (مکعبی) حرکت سینماتیکی خود را از این دو قطعه تامین می کند. در گیربکس های حلزونی به دلیل ساختار و زاویه خروجی آنها به دلیل متعامد بودن دارای کاربری های فراوانی است و به دلیل کارکرد نرم در سیستم های بالابر و همچنین آسانسورها که نیاز به ایجاد گشتاور و راه اندازی نرم است، کاربرد فراوانی دارند. همچنین این گیربکس ها درکانوایرها وسیستم های انتقال مواد کوچک کاربرد فراوان دارند. از دیگر فاکتورهای مهم در گیربکس های حلزونی، عدم برگشت پذیری در نسبت های تبدیل بالای 30 است. از دیگر مزایای این گیربکس ها قابلیت نصب در هشت حالت متفائت می باشد که باعث استفاده راحت این گیربکس ها گردیده است.

2. گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم (Helical Gearbox)

گیربکس های هلیکال شامل تعدادی چرخدنده هستند که دارای ساختار مارپیچ یا هلیکال می باشند و به همین دلیل به این نام معرفی می شوند . این نوع چرخدنده ها از دسته چرخدنده های ساده ولی با امتداد پروفیل مورب نسبت به امتداد شفت می باشند. انتقال نیرو در این نوع جعبه دنده ها با توجه به ساختار چرخ دنده های آنها (هلیکال) با حرکت یک نقطه در امتداد سطح دنده انجام می شود. در این گیربکس ها به علت کاستن صدا و درگیری نرم چرخ دنده ها در سیستم های انتقال نیرو به کار می روند و می توانند در دورها و توان های بالاتری نسبت به دنده های ساده استفاده شوند. اساس کار این نوع گیربکس ها بدین شکل می باشد که با کاهش دور باعث افزایش گشتاور در قسمت خروجی می شوند.

3. گیربکس آویز (Parallel Shaft Gearbox)

گیربکس های آویز به دلیل قابلیت چند محور بودن توانایی ایجاد نسبت های تبدیل بالایی را دارند که به موازات این مسئله قابلیت ایجاد گشتاورهای بالایی را نیز دارند و در مواردی که نیاز به گشتاور های بالا و کارکرد به صورت دائک کار می باشد، همانند دستگاه های میکسر و یا سیستم های محرک خطی در جرثقیل های سقفی چند کاره انتخاب بسیارعالی است .گیربکس های آویز همانند گیربکس های هلیکال ساختار چرخ دنده هایی با امتداد پروفیل مورب نسبت به امتداد شفت دارند تنها تفاوتشان در این است که دارای ساختار چند محوری به صورت موازی می باشند. همچنین این نوع از جعبه دنده ها به دلیل حجم بالایی از روغن به صورت دائمی دارای ظرفیت حرارتی بالایی نسبت به سایر جعبه دنده های علیکال هستند که در این امر خود باعث بالا رفتن عمر کارکرد گیربکس و عدم تخریب زود هنگام دنده ها می شود.

4. گیربکس کرانویل پینیون (Crown Wheel Pinion Gearbox)

گیربکس های کرانویل تشکیل شده است از تعدادی چرخدنده هلیکال و دو چرخدنده که قابلیت انتقال گشتاور در زاویه 90 درجه را ایجاد می کنند. به منظور انتقال نیرو در محور های متعامد و غیر متعامد و متنافر نیاز به سیستم درگیری دنده ها در دو سطح مورب بوده که توسط چرخ دنده های مخروطی مارپیچ تامین می گردد. در گیری پروفیل دنده های مخروطی مارپیچ به صورت همزمان بوده و عملکرد نرمی نسبت به دنده های مخروطی ساده دارند و می توانند گشتاورهای بالاتری را بدون ضربه و صدا به نرمی انتقال دهند.

5. گیربکس صنعتی (Industrial Gearbox)

گیربکس های صنعتی بنا به سفارش مصرف کننده و به صورت تک و یا کوپله شده با موتور که همان موتور گیربکس یا الکتروگیربکس می باشد تولید می گردد.

6. گیربکس خورشیدی (Planetary Gearbox)

امروزه در صنایع سبک و سنگین برای کاهش و یا افزایش دور در صورت بالا بودن نسبت تبدیل و توان های بسیار بالا در فضاهای محدود و راندمان بالای گیربکس، از گیربکس خورشیدی استفاده می شوند. چرخ دنده های خوشیدی با قابلیت استفاده در دورهای بالا و توان های بالا یکی از پرکاربرد ترین چرخ دنده ها در صنایع نوین معرفی شده اند این نوع چرخدنده ها در دو نوع تک استیج و یا چند استیج طراحی و تولید می گردد.در این نوع گیربکس ها امکان بدست آوردن دورهای ایده آل در محدوده بین 5/0 تا 800 دور در دقیقه قابل دستیابی می باشد. نسبت تبدیل در هر طبقه گیربکس بین 3 تا 7 متغیر است.

گیربکس دور متغیر

گیربکس چیست؟

گیربکس در زبان فارسی به معنی جعبه دنده می باشد این ماشین ها بعد از موتور یا سر راه وسایل صنعتی قرار می گیرند و می توان با کم و زیاد کردن نسبت توسط مکانیزم داخل گیربکس، گشتاور مورد نیاز دستگاه را بدست آورد.
گیربکس ماشینی است که برای انتقال توان مکانیکی از یک منبع تولید توان به یک مصرف کننده و همچنین برآورده ساختن گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز مصرف کننده به کار می رود. گیربکس در واقع یک واسطه منبع توان و مصرف توان می باشد که بین منبع توان و مصرف کننده توان یک انعطاف پذیری بر قرار می کند.
به دلیل هماهنگ بودن گشتاور و سرعت دورانی منبع تولید توان با مصرف کننده نیاز به ماشینی که بتواند این هماهنگی را به صورت یک واسطه برقرار کند امری ضروری به نظر می رسد دستگاهی که این خواسته را می تواند تامین کند گیربکس نام دارد.

ماشین های ساده وسایلی هستند که بدون تغییر در مقدار کار، انجام آن را آسان می کنند و یا به عبارت دیگر این گونه وسایل انسان را قادر می سازد که به کمک نیروی کم اجسام سنگین تری را جابجا کند این وسایل: اهرم ها، قرقره ها، جرثقیل ها، چرخ دنده ها و غیره می باشند.
نیرو عاملی است که باعث حرکت، تغییر حرکت و یا تغییر فرم در اجسام می گردد. اجسام مختلف و قطعات ماشین آلات ممکن است در آن واحد تحت تاثیر نیروهای مختلفی قرار گیرند که مقدار، امتداد جهت و نقطه اثر آنها با هم متفاوت باشد. در اینگونه موارد از ترکیب آنها نیروی معادلی بدست می آورند که به تنهایی بتواند اثر همه نیروها را داشته باشد این نیرورا نیروی برایند می نامند.
گشتاور: نیرویی که بخواهد قطعه ای را حول محوری بگرداند در آن قطعه تولید گشتاور می نماید.
با توجه به اینکه مقدار کار (W) نیز از حاصلضرب مقدار نیرو در تغییر مکان بدست می آید لذا گشتاور و کار می توانند واحد مشترک N.M را داشته باشد ولی بایستی توجه داشت که مقدار آنها در یک قطعه گردنده مساوی نمی باشد. بعنوان مثال در دستگاه لنگی که با نیروی ثابتی می گردد گشتاور ثابت مانده ولی مقدار کار به نسبت مسافتی که نیرو طی می کند تغییر می یابد.

نحوه محاسبه گشتاور خروجی الکتروگیربکس

Τ = P x 955/n²
Τ   گشتاور [rpm]
P توان [kw]
n² دور خروجی [rpm]