فروشگاه تخصصی تجهیزات صنعتی

انکودر Encoder SEW

انکودر sew یک دستگاه الکترونیکی است که برای تبدیل حرکت مکانیکی به سیگنال الکتریکی استفاده می‌شود. از انکودرها معمولاً در ماشین آلات صنعتی، رباتیک، CNC و سیستم‌های کنترل حرکت استفاده می‌شوند. انکودر sew یکی از محصولات شرکت آلمانی SEW-EURODRIVE است که با دادن پاسخ دقیق به درایو، امکان کنترل حرکت و سرعت موتورهای الکتریکی را فراهم می‌کند.

دسته : برند:

خرید انکودر Encoder SEW و آشنایی با انواع، کاربرد و ویژگی‌های انکودر

انکودر sew یک دستگاه الکترونیکی است که برای تبدیل حرکت مکانیکی به سیگنال الکتریکی استفاده می‌شود. از انکودرها معمولاً در ماشین آلات صنعتی، رباتیک، CNC و سیستم‌های کنترل حرکت استفاده می‌شوند. انکودر sew یکی از محصولات شرکت آلمانی SEW-EURODRIVE است که با دادن پاسخ دقیق به درایو، امکان کنترل حرکت و سرعت موتورهای الکتریکی را فراهم می‌کند.

جهت دریافت مشاوره قبل از خرید انکودر SEW با کارشناسان سدکو تماس بگیرید.

خرید انکودر Encoder SEW اصلی

فهرست:

انواع انکودر sew

اینکودر SEW یک دستگاه رمزگذار است که در لیست محصولات الکتروماتیکی و یا حسگری قرار دارد. انکودرها به محور گردانی وصل شده‌اند و می‌توانند میزان چرخش محور را به طور دقیق اندازه گیری کنند. انکودرهای SEW-EURODRIVE براساس نوع ساخت، عملکرد و خروجی سیگنال انواع مختلفی دارند که هر یک از کارآیی و ویژگی خاصی برخوردار است.

براساس نوع ساخت، معمولاً دو نوع انکودر SEW وجود دارد:

1- انکودر خطی sew: این نوع انکودر (Linear encoder) با حرکت اجسام در طول یک مسیر خطی سروکار دارد و با استفاده از شفت‌های خطی، مقدار چرخش محور را اندازه‌گیری می‌کند. این نوع انکودر SEW در صنایع هوایی، فلزی، تجهیزات حمل و نقل، چاپ و بسته بندی، نساجی، چوب و همچنین صنایع غذایی و آشامیدنی استفاده می‌شود.

2- انکودر چرخشی SEW یا دورانی: ازانکودر چرخشی (Rotary encoder) برای کنترل و نظارت بر حرکت یک جسم یا دستگاه در حال چرخش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

براساس عملکرد نیز دو نوع انکودرSEW وجود دارد:

1- انکودر مطلق (Absolute encoder): این نوع از انکودرحتی در صورت قطع برق، موقعیت فعلی را حفظ می‌کند و خود شامل دو سری هستند:

انکودرهای مطلق با مسیرهای RS485 و sin/cos که برای کنترل سرعت و موقعیت مناسب هستند و انکودرهای مطلق با SSI (Synchronous Serial Interface) که به صورت تک‌گانه و چندگانه عرضه می‌شوند.

2- انکودر افزایشی (Incremental encoder): این نوع از انکودر تغییرات موقعیت را رصد می‌کند، اما در صورت قطع برق، اطلاعات از دست می‌روند.

انکودرهای افزایشی اس ای دبلیو با طراحی ساختاری کاملاً یکپارچه و به اندازه کمترین حجم ممکن طراحی شده‌اند. این انکودرها برای کنترل سرعت و موقعیت مناسب هستند.

چه نوع انکودری انتخاب کنیم؟

انتخاب نوع انکودر بستگی به کاربرد و نیازهای خاص شما دارد.

برای انتخاب انکودر مناسب، باید به چندین عامل توجه کنید، از جمله نوع موتور، کاربردی که نیازمند بازخورد حلقه‌بسته است و همچنین پیکربندی نصب مورد نیاز. اگر محیط کاری شما آلوده است، استفاده از انکودرهای مغناطیسی که به جای نور از میدان مغناطیسی استفاده می‌کنند، مناسب است.

خرید انکودر Encoder SEW اصلی

کاربرد انکودر sew

انکودرهای SEW-EURODRIVE در صنایع و ماشین‌آلات مختلفی کاربرد دارند. این انکودرها باعث می‌شوند تا موتورها به طور دقیق به دستورات الکترونیک درایو پاسخ دهند. برخی از کاربردهای اصلی آنها عبارتند از:

 • کنترل سرعت: انکودرهای افزایشی مناسب برای کنترل سرعت هستند.
 • موقعیت‌یابی: انکودرها می‌توانند موقعیت دقیق را تشخیص دهند و میزان سرعت را به الکترونیک درایو بازخورد دهند.
 • کاربردهای صنعتی: انکودرها در صنایع مختلفی از جمله صنعت، الکترونیک، پزشکی و حمل و نقل خودکار برای ارائه اطلاعات دقیق بازخورد استفاده می‌شوند. به طور کلی، انکودر SEW به دلیل دقت بالا و قابلیت اعتماد بالا، یک ابزار ضروری برای هر سیستم موتور الکتریکی محسوب می‌شود.

انکودرها در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. برخی از کاربردهای آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کارخانجات فولاد
 • دستگاه‌ها و ماشین‌آلات نساجی
 • ماشین‌آلات برش چوب
 • دستگاه‌های تولید کاشی و سرامیک
 • کارخانه‌های سیمان
 • همچنین، از انکودرها برای انجام کارهای تحقیقاتی و در ساخت ربات‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود.

وظیفه این قطعه تبدیل موقعیت فیزیکی یک جسم، به سیگنال‌های الکترونیکی است. این وسیله که با نام رمزگذار نیز شناخته می‌شود، به راحتی می‌تواند در اموری چون شمارش، سرعت، تشخیص مکان یا جهت جسم مورد نظر در کنترل صنعتی کمک‌کننده باشد. برای استفاده از انکودر، نیاز به یک برد الکترونیکی جهت دریافت و محاسبه دقیق زاویه انکودر وجود دارد.

عملکرد انکودر sew

انکودر SEW دارای یک صفحه شیاردار است که به بخش محور یا شافت گردان وصل شده است. در یک سمت این محصول فرستنده نوری و در سمت دیگر گیرنده نوری دیده می شود. عملکرد این دستگاه به این صورت است که صفحه شروع به چرخش می کند و شیارها در وضعیت عبوری قرار می گیرند و همچنین در سمتی دیگر پالس‌های الکتریکی تولید می‌گردد.

مزایای رقابتی انکودرهای sew

انکودرهای SEW چندین مزیت نسبت به رقبا دارند که باعث محبوبیت آنها در میان صاحبان صنعت و مهندسین مکانیک شده است: 1- نیاز به فضای کمتر: انکودرهای داخلی بین پوسته پایانی و فن قرار دارند، بنابراین وقتی به موتور متصل می‌شوند، پروفایل کوچکی دارند.

2- انعطاف‌پذیری قابل توجه: با سیگنال‌های استاندارد برای انکودرهای افزایشی، چندگانه و تک‌گانه، تنوع انکودرهای sew بسیار گسترده هستند.

3- راه‌اندازی آسان: انکودرهاس اس ای دبلیو به یک “برچسب نام تجهیزاتی” مجهز هستند که راه‌اندازی آنها را آسان می‌کند.

4- طراحی یکپارچه: طراحی انکودرها در موتورهای سری DR به گونه‌ای است که نیازهای ساختاری را با یک طراحی کاملاً یکپارچه و به اندازه کمترین حجم ممکن برآورده می‌کند.

این مزایا باعث می‌شوند که انکودرهای SEW-EURODRIVE یک انتخاب برتر برای بسیاری از کاربردهای صنعتی باشند.

مزایا و معایب انکودر sew

انکودرها دستگاه‌هایی هستند که قابلیت تبدیل حرکت مکانیکی (خطی و دورانی) به سیگنال الکتریکی (دیجیتال یا آنالوگ) را دارند. این دستگاه‌ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مزایای انکودرها عبارتند از:

 • قابل‌اعتماد و دقیق
 • وضوح بالای انکودر
 • به‌روز و الکترونیکی
 • دارای ابعاد مناسب

 

معایب انکودرها نیز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز به تنظیمات دقیق
 • حساسیت به شرایط محیطی مانند گرد و غبار

آیا می‌دانید تفاوت انکودر با رزولور چیست؟

اگر در بخش فنی صنایع شاغل باشید ممکن است با دستگاه رزولور نیز آشنا باشید. انکودرها و رزولورها (Resolver) دو نوع از سنسورهای سنجش موقعیت هستند که برای اندازه‌گیری موقعیت زاویه‌ای یک شفت استفاده می‌شوند. اما تفاوت‌های مهمی بین این دو وجود دارد که باید بدانید:

انکودرها پالس‌هایی تولید می‌کنند که مشخص‌کننده یک گردش خیلی کوچک و جزئی است. این پالس‌ها می‌توانند به صورت دیجیتال یا آنالوگ باشند و برای اندازه‌گیری موقعیت نسبی استفاده می‌شوند.

رزولورها مجموعه‌ای از موج‌های سینوسی/کسینوسی (ولتاژ آنالوگ) را تولید می‌کنند که مشخص‌کننده موقعیت مطلق روتور در یک دور گردش است. این سیگنال‌ها معمولاً با استفاده از یک برد واسط رزولور به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شوند.

به طور کلی، انتخاب بین انکودر و رزولور بستگی به نیازهای خاص کاربردی دارد. برای مثال، اگر نیاز به دقت بالا، قابلیت اندازه‌گیری موقعیت مطلق و یا مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی وجود دارد، استفاده از رزولور ممکن است گزینه بهتری باشد. اما اگر نیاز به سیگنال خروجی دیجیتال، سادگی استفاده و یا قیمت پایین‌تر وجود دارد، استفاده از انکودر ممکن است گزینه مناسب‌تری باشد.

خرید انکودر sew از نمایندگی معتبر

مجموعه سدکو یکی از واردکنندگان قطعات و تجهیزات فنی به صورت مستقیم از شرکت SEW-EURODRIVE آلمان است که انواع گیربکس، اینورتر و انکودر sew را با گارانتی بهترین قیمت و کیفیت عرضه می‌کند. توصیه می‌کنیم قبل از خرید، جهت استعلام قیمت انکودر sew با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید تا پس از نیازسنجی، بهترین دستگاه به شما معرفی گردد.

انواع انکودر sew چیست؟ انکودر خطی، انکودر چرخشی، انکودر مطلق و انکودر افزایشی
انکودر sew چه مزیتی نسبت به رقبا دارد؟ طراحی یکپارچه، تنوع گسترده، نیاز به فضای کم و راه‌اندازی آسان، فقط چند تا از مزیت‌های انکودر این برند خوش‌نام آلمانی است.
انکودر sew را از کجا می‌توانم بخرم؟ این سنسور دقیق و پرکاربرد را از نمایندگی و وارد کننده محصولات برند sew در ایران، یعنی از سدکو می‌توانید با اطمینان خرید نمایید.

منبع: seweurodrive.com

Suggested products
محصولات پیشنهادی