نقد و بررسی اجمالی

گیربکس حلزونی رهنما چیست؟

کارخانه ی تولید گیربکس های صنعتی رهنما در سال ۱۳۶۳ با استفاده از دانش فنی موسس این کارخانه “سعید رهنما“ تاسیس شد.
سعید رهنما در ابتدا یک کارگاه کوچک ماشین کاری را ایجاد, و به ارائه ی خدمات ماشین کاری مانند ساخت چرخ دنده, چرخ زنجیرو قطعات مرتبط برای صنایع ریسندگی و بافندگی, آرد,ماکارونی سازی و دیگر صنایع , مشغول شد.
شرکت گیربکس حلزونی رهنما ، تولید کننده انواع گیربکس های صنعتی با کیفیت، باتوجه به اهمیت این محصول در صنایع کشور برای انجام سفارشات خود در سراسر کشور، مدیریت این شرکت تصیم گرفته است تا بر اساس استااندارد بین‌‌‌المللی ISO 9001 : 2008 اقدام نماید تا رضایت مشتریان خود و کیفیت مطلوب مورد نظر مشتریانش را کسب کند.
ازجمله نکاتی که در محصولات این شرکت مورد توجه است میتوان به تولید انواع گیربکس با کیفیت مطابق مشاوره ها و راهنمایی هایی که به مشتری داده است.فروش محصولات به طور مناسب و تحویل آن در زمان مشخص شده.

این گیربکس شامل دو دنده اصلی و چرخ دنده بشقابی است و انتقال نیرو از یک محور حلزونی و با یک چرخ دنده حلزونی انجام می شود.

گیربکس حلزونی رهنما

مشخصات فنی گیربکس حلزونی رهنما

در این نوع از گیربکس ها انتقال نیرو از طریق درگیری یک محور حلزونی با یک چرخ دنده حلزونی انجام می شود.

بهره گیری از ابزارهای طراحی و تولید شده در بخش ابزارسازی گیربکس های صنعتی رهنما، انجام عملیات حرارتی و سنگ زنی محورهای حلزونی و همچنین ساخت چرخ دنده های حلزونی از جنس آلومینیوم برنز با مقاومت بالا و منطبق با استاندارد ANSI/AGMA) 6034-B92)، امکان ارائه این نوع از گیربکس را با کیفیتی بسیار بالا فراهم می آورند. مهمترین ویژگی های این نوع محصول عبارتند از:

  • برگشت ناپذیری نسبی با توجه به شرایط قید شده
  • قابل تغیر بودن موقعیت نصب و جهت پایه ها به منظور سادگی نصب و راه اندازی
  • پروانه ی خنک کننده درVF210 و VF250 برای کاهش گرما، افزایش بازدهی و طول عمر گیربکس

محور ورودی در این نوع گیربکس حلزونی با بهره گیری از پولی، چرخ زنجیر، مکانیزم های دستی و یا کوپلینگ با موتور به چرخش در می آیند. گیربکس های حلزونی VF210 و VF250 تنها با این نوع شفت ورودی عرضه می شوند و برای اتصال آنها به الکتروموتور به شکل مستقیم، باید از کوپلینگ بهره جست.

محور ورودی این نوع گیربکس حلزونی از نوع “هالو شفت” می باشد که امکان اتصال مستقیم الکتروموتور به گیربکس را فراهم می آورد.

اطلاعات فنی موتورگیربکس حلزونی (مکعبی) رهنما سری VF

گیربکس حلزونی یا مکعبی رهنما شامل دو دنده اصلی است، یکی از آنها ماردون که جنس آن فولادی بوده و چرخدنده بشقابی، که جنس آن از برنج می باشد، تشکیل شده است. در گیربکس حلزونی دنده برنجی تعویض می شود و عمر آن محدود است. همچنین گیربکس حلزونی رهنما دارای خاصیت عدم برگشت پذیری می باشد که باعث منحصر به فرد بودن این گیربکس می شود. عدم برگشت پذیری یعنی اگر خروجی را بخواهیم بچرخانیم، دنده ورودی نمی چرخد. گیربکس حلزونی رهنما نسبت تبدیل و توان ورودی پایینی دارد و در دو مدل VF و VFU تولید می شود. سری VF شامل موتورگیربکس هایی هستند که انتقال حرکت در آنها به وسیله درگیری یک شفت حلزونی با چرخدنده حلزونی صورت می گیرد. گیربکس های سری VFU گونه ای از سری گیربکس های حلزونی هستند که دارای پایه و بدنه یکپارچه می باشند.

مزایای گیربکس حلزونی رهنما VF
  1. سرویس و نگهداری راحت گیربکس
  2. امکان تعویض کلیه ی قطعات موتور گیربکس
  3. امکان نصب در هر موقعیت دلخواه (افقی، عمودی یا معلق)
  4. گیربکس بی صدا با عملکرد بسیار روان که موجب افزایش سطح راحتی و سلامت محیط کار می شود.
  5. گیربکس مقرون به صرفه
کاربرد گیربکس مکعبی حلزونی رهنما VF
  • گیربکس بالابرها (به دلیل خاصیت عدم برگشت پذیری)
  • گیربکس کانوایرها

 

مشخصات فنی موتور گیربکس حلزونی رهنما
قطر شافت خروجی سایز
VF30
16 VF44
20 VF49
20 VF62
25 VF86
32 VF110
32 VF130
40 VF150
40 VF185
50 VF210
64 VF250

انواع

گیربکس حلزونی رهنما سری VF

سری VF شامل گیربکس ها و موتور گیربکس هایی هستند که انتقال حرکت در آنها به وسیله یک جفت شافت و چرخ دنده حلزونی صورت می گیرد. از مهم ترین ویژگی هاي این محصول مي توان به برگشت ناپذیری نسبی، کارکرد نرم پروفیل دندانه های حلزونی جهت افزایش بازدهی، کاهش صدا و عیوب محصول اشاره كرد. به منظور افزایش طول عمر گیربکس، چرخ دنده حلزونی از جنس آلومینیوم برنز با مقاومت بالا می باشد. قابل تغییر بودن موقعیت نصب و جهت پایه ها به منظور سادگی نصب و راه اندازی و استفاده از پروانه خنک کننده در VF250 و VF210 از ديگر ويژگي هاي اين سری مي باشند.

گیربکس حلزونی رهنما سری RVF

گیربکس های سری RVF گونه ای از سری VF می باشند که دارای یک جعبه دنده تقلیل دور اولیه حاوی یک جفت چرخ دنده مارپيچ هستند که روی شافت ورودی گیربکس حلزونی مونتاژ شده و بدین ترتیب می توان  به نسبت تبدیل تقلیل دور تا 300 دست پيدا كرد. این دو چرخ دنده هلیکال در محفظه ای قرار دارند که جدا از گیربکس حلزونی روغنکاری می شود. موتور توسط یک فلنچ به پینیون متصل شده و مجموعه ای یک پارچه و مستحکم را ایجاد می نماید.

گیربکس حلزونی رهنما سری VF/VF

براي حصول به نسبت دورهای بالاتر، دو گیربکس حلزونی نوع VF توسط فلنچ به هم مونتاژ شده اند. بهتر است جهت دسترسی به دورهای بسیار پایین، از گیربکس های ترکیبی دو حلزونی استفاده شود.

نقد و بررسی